Rubáš a stánky spolu

Názov kroja rubáš, stánka Číslo záznamu: 2018/4
Regionálny názov rubáš ( krekáčsky kroj)  
Oblasť severný Hont, okr. Krupina
Obce s podobným tradičným odevom Jalšovík, Bzovík, Senohrad, Litava, Lackov,  Dolné a Horné Mladonice, Horný a Dolný Badín a okolie
Pôvodný majiteľ Anna Očenášová, r. Bartíková, Dorota Bartíková, r. Guttenová, Katarína Guttenová, r. Bartíková, Anna Sliacka, r. Mozoľová
Rubáše pochádzajú z obdobia začiatok a prvá polovica 20. storočia
Súčasný majiteľ Anna Čepáková, r. Očenášová
Spôsob nadobudnutia dedičstvo/dar
Podľa orginálu prekreslila/nafotila/rok Anna Čepáková, 2018
Čo patrí k sebe čepiec, rubáš,alebo  ritník, rukávce (oplecko), plátenná sukňa-kinteš, glotová zástera (futienka), vizitka ( lipitinka)
Prekreslený vzor krížiková výšivka na štvorčekovom papieri
Poznámky Práva na použitie:nekomerčné účely.

Všetky moje zdedené a kúpené krekáčske stánky

Rubáš

Rubáše sa šili z bavlneného, konopného alebo ľanového  plátna.  Horná časť stánka ( sťahovačka-korzet) sa vyšívala krížikmi  len vzadu  nad pásom,  časť, ktorú vidno spod oplecka. Spodná časť rubáša bola zošitá so stankou, nariasená len vzadu.  Predný diel bol ušitý z jedného kusa látky, niekedy z dvoch (obdĺžnik široký podľa postavy, výška nad prsia).  V súčasnosti sa pre ľahšie obliekanie a hlavne vyzliekanie  do boku všíva skrytý zips.

Rubáš
pochádza zo Senohradu, koniec 19. a začiatok 20. storočia. Vzácny darček od významnej zberateľky krojov, obdivuhodnej Kataríny Kraskovej.

Zaujímavá, jednoduchá výšivka, spojovací steh nebielenou niťou.
Rubáš, ktorý som vyšila

Pred vyšívaním som konopnú látku vyprala, vyžehlila, podšila panamou, pomocnou látkou na vyšívanie. Po dokončení som panamu po nitkách  pinzetou povyťahovala, najskôr jedným a potom druhým smerom. Krížikový steh vždy vyšívam  jedným smerom, doťahujem, aby po vyťahaní panamy neboli bavlnkové nite voľné, vyžehlíme od opaku.

Vzor, ktorý som prekreslila zo starého asi 100 ročného rubáša. Je jednoduchý, dobre sa vyšíva, výsledok veľmi pekný. Starý rubáš zdedila moja sestra Marienka Repiská, rodená Očenášová.

vysivky
Vzor som vyšívala na ľanovú látku pomocou panamy od opaku, ako to vedia hlavne ženy v oblasti Hontu.
Stánky po mame Anne Očenášovej
Zo všetkých zdedených rubášov naše staré mamy odstrihli spodnú časť a tak vytvorili stánky “ritníky.” Dôvod nepoznám.
Vzor je vyšitý cez dve tenké nitky…
Zo stánky zostala len stará výšivka, pekná, jednoduchá na starom rozpadajúcom plátne, ktoré som podšila, vyprala a odložila, veď aj túto látku utkala a krížiky vyšívala asi moja prastarká Katarína Guttenová (1884-1962).

Ritník (stánka)

je podobný rubášu, len je kratší, siahal približne 20 cm pod pás, nariasený bol len vzadu, aby sa zväčšil zadok, preto  mu v severnom Honte, v niektorých dedinách, hovorili ritník.  Niektoré chudé ženy si obliekali aj dva rubáše alebo dva ritníky.

Z rubášov zostala časť-stánka, zdedila ich moja dcéra po starej mame Anne Sliackej, rod. Mozoľovej, ktorá sa narodila v roku 1929 na Senohrade-Vidovom vrchu,(neďaleko nej bývali aj moji prastarí rodičia Katarína a Ján Guttenovci), neskôr sa musela s rodičmi vysťahovať a žili pri Sucháni, okr. Veľký Krtíš, vydala sa do Dolných Mladoníc. Obidve dediny sa nachádzajú v sev. Honte.

Vzor 1

2. vzor
3.vzor
4.vzor
5.vzor
6.vzor
vysivky
Kúpené krekáčske stánky
8. vzor
9. vzor
Podpolianske stánky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *