Anna Čepáková, číslo záznamu 2019/71/80, právo použitia-nekomerčné účely.
Moniku Balážovú zo Zvolenskej Slatiny, z Podpoľania som spoznala vďaka facebooku, keď uverejnila v skupine Vyšívanie krivou ihlou svoje nádherné, obdivuhodné výtvory, aj kroj, ktorý si celý sama vyšila. V prípade potreby obracajte sa priamo na ňu, kontakt nájdete na FB pod jej menom.
Dozvedela som sa o nej, že od tretieho ročníka na základnej škole vyšíva hladkovaním, krížikmi, krivou ihlou, štrikuje, háčkuje, má rada všetky druhy ručných prác. Vyšívať ju učila pani vyšívačka, vedúca krúžku na základnej v škole a „babenka“, tak volala paniu, ktorá ju naučila všetky ručné práce. Jej starká vedela háčkovať, no zomrela ako mladá a tak babenke vďačí za to, že ju naučila spomenuté ručné práce. Kroj jej maminka nenosila, pochádza zo zemianskej rodiny, ale otec sa rád do neho obliekal, učinkoval aj v SĽUKU.
Medzi jej výrobkami je veľa pekného, no najviac ma zaujal vzor brusliaka zo Zvolenskej Slatiny, ktorý som dlho hľadala, Monika ho vyšívala plnou výšivkou-hladkovaním.
Preskenovaný starý brusliak aj vzor, po vytlačení bude v pomere 1:1, podľa skutočnej veľkosti. Nakoľko je väčší, ako A4, zadný diel si budete musieť poskladať. Vzor som prekreslila na pauzovací papier.
Ďalšie brusliaky
Postup škrobenia Čisté oplecko Monika škrobí tak, že vyleje dva jednotárske škroby do vane, vody dá len toľko, čo opláchne fľaše, potom do toho ponorí oplecko popritláča, aby sa napilo škrobu, poprevracia zo všetkých strán a nechá aj polhodinu-hodinu v tom škrobe, potom vyvesí za rukávy, aby škrob stekal do oplecka nie na zem, po vysušení vyžehlí. Oplecko na fotografii škrobila dávnejšie, píše, že nemusíte to mať tvrdé, keď idete žehliť ale, keď ožehlíte tak to stvrdne.