Marienka Kmeťová, rodená Kováčová sa narodila v roku 1946 na Jalšovíku, okr. Krupina, sev. Hont. Býva kúsok od nášho domu, kde som vyrastala, za potokom. Má dve dcéry, tri vnučky, štyroch vnukov, dve sestry, ona je prostredná. Keď som s mojou sestrou a bratom vyrastala, naši rodičia nám vždy pripomínali, že sa máme mať radi, správať sa slušne tak, ako Kováčová Margitka, Marka a Anička. Tieto tri dievčence boli od nás staršie, mali veľký vplyv na našu výchovu, boli nám veľkým vzorom. Marienka Kmeťová po celý život bola a je láskavá, pracovitá, obetavá, milá mama a stará mama, svokra.
Pamätám si aj na Markinu mamu, otca, na tetku Angelku Kováčovú, rodenú Fiľovkinovú ( nar. 1920), ktorá sa na Jalšovík vydala zo susednej dediny Bzovík, aj na bačika Pavla Kováča ( nar. 1919). Boli to veľmi pracovití, čestní a milí ľudia, našej rodine veľmi blízki, u nás doma sa o nich hovorilo s úctou a tak, ako som už uviedla, ich deti boli vo výchove pre nás veľkým vzorom.
Môj príspevok je o Marienke Kmeťovej, o malej časti jej vzácnych starých krojových súčiastkach, ktoré uchováva po mame a aj o tých, ktoré sama vytvorila svojimi šikovnými rukami. Veľmi pekne jej, aj jej dcére Aničke, jej deťom a neveste ďakujem, že mi ich ukázali, dali odfotiť, že sa obliekli do nádherných krojov, ktoré im veľmi pristanú.
Markine vzácne fiertuchy, ktoré jej zostali po mame.
100 ročné fiertuchy
Najskôr z pamoku utkali látku určenú na fiertuchu, náročné krásne vzory vyšili cez dve nite.
Ďalšia krásna 100 ročná fiertucha
Túto fiertuchu si Marienka vyšila na zamate.
Spodnej sukni z pamokovej látky na Jalšovíku hovoria zástera.
Marienkine vnúčatá v kroji
Vnuci sú folkloristi, tancujú vo FS a nádherne spievajú ľudové piesne.