Janka Beňová zo Zvolenskej Slatiny a jej krásne výšivky krivou ihlou
Anna Čepáková, číslo záznamu:2019/77/86, právo použitia-nekomerčné účely.
Janku Beňovú z Podpoľania som spoznala vďaka facebooku, keď uverejnila v skupine Vyšívanie krivou ihlou svoje nádherné, obdivuhodné výtvory. V prípade potreby obracajte sa priamo na ňu, kontakt nájdete na FB pod jej menom.
Janka Beňová pri práci
Potešila ma jej odpoveď na moju ponuku uverejniť o nej príspevok v tomto blogu, keď mi napísala: “Rada sa podelím o svoju tvorbu, o svoje vzory na vyšívanie…” Janka je výnimočná vtom, že krásne vyšíva krivou ihlou. Táto obdivuhodná činnosť patrí k jej životu už od detstva. Narábať, akoby maľovať na plátno prostredníctvom krivej ihly ju naučila stará mama Anna Bahýľová rod. Jombíková zo Slatinských Lazov, narodená 19.1.1923, ktorá mala vždy niečo natiahnuté na ráme a Janka spomína na detstvo, že keď bola malá, tak sa rámu na vyšívanie nemohla ani dotknúť, bol vždy prikrytý na to určenou tkanou utierkou. Mohla sa len pozerať na starkine šikovné ruky nad, aj pod rámom a sledovať, ako vyšíva, ako za denného svetla rozkladá farebné perlovky, ako rozmýšľa, prekladá, len aby farby pekne ladili ku vzoru a pritom vravela: “Nie každá farba sa s každou môže vyšívať. Toto je kumšt…” Keď starká videla, ako si Janka obzerá jej vyšité dečky, obrusy, že má o vyšívanie záujem, dovolila jej siahnuť na ihlu a začala ju učiť vyšívať. Odvtedy sa ku starkej počas víkendov a prázdnin na Slatinské Lazy tešila ešte viac.
Vyšívanie krivou ihlou si vyžaduje trpezlivosť a tú Janka má aj na rozdávanie. Starká jej vravievala: “Janočka moja, ty jediná po mne preberieš toto remeslo…” A Janočka, aj keď má niekoľko, stále vyšíva krivou ihlou, ktorú jej dala stará mama, prirástla jej k srdcu: “A stále akoby som mala starkú pri sebe. Neviem si dať rady, tak rozmýšľam, ako by to starká spravila, aby to bolo dobre.Vravela mi aj, keď veľa nespravíš to nevadí, ale vždy rob poriadne. Takáto robota sa nedá oklamať. Malé stehy rob, ale nezaťahuj. Vždy si nitku naprav, aby nebola pokrútená. To čo spravíš a ako to spravíš, tak ťa budú ľudia posudzovať. Je to tvoja vizitka to maj vždy na pamäti.”
“Aj druhá starká zo Slatinky vyšívala, no viac štrikovala, jej vďačím za to, že aj rada háčkujem…”
Janka okrem vyšívania krivou ihlou a háčkovania, vie aj štrikovať, vyšívať krížikom aj hladkovať. Je to veľmi šikovná žena.
Jankina prvotina, sukňa celá “zavyšívaná” bez zástery
Fotografia celého vzoru, ktorý sa opakuje po šírke 3-4 metre. Klobúk dole Janka, keď táto nádherná sukňa bola tvoja prvotina
Preskenovaný vzor po častiach, formát A4
Široký vzor, poskladať podľa čísel od čiary po čiaru, zdvojený zvyšok odstrihnúť
Úzky vzor napasovať pod široký vzor pod 1 dať 1a, pod 2 dať 2a…. od čiary po čiaru, zdvojený zvyšok odstrihnúť
Janka použila nádherné farby podľa seba a sukňu krásne vyšila krivou ihlou, akoby namaľovala
Sukňa so zásterou/šatou pre kamošku Ingu
Zástery
Oplecká/rukávniky
Prekrásne zladené vzory, farby, výšivky na brusliakoch zo Slatinky a zo Slatinských Lazov od Jankiných starých mám
Nádherná sukňa od starkej Anny Bahýľovej zo Slatinských Lazov vyšitá na farbiarčine, modrotlači
Sukňu starká Bahýľová vyšila na zamate asi v roku 1983 pre Jankinu sestru Anku
Kápky zo Zvolenskej Slatiny
Chvosty/uši kosičky na čiernom glote
Prehliadka krojov počas FS pod Poľanou, Janka Beňová vyšívala sukňu so zásterou ku starému kroju zo Zvolenskej Slatiny
Inšpirácia pre ďalšiu tvorbu obdivuhodnej Janky Torzewskej Kamenskej pri tvorbe jej prekrásnych šperkov Retro Bijou
Jankino zamyslenie na záver
“Som veľmi vďačná za takéto články o šikovných ľuďoch. Keď som sa jednej panej kedysi pýtala prečo nechce posúvať vzory, ktoré vymysleli ľudia ďalej, tak mi povedala citujem: Vy keby ste niečo vymysleli a teraz by to každý vyšíval, boli by ste spokojná posúvali by ste to ďalej? Moja odpoveď znela áno, lebo každý vie že je to Detva, Podpoľanie a nie nezmyselné vzory, ktoré nemajú konca… Som rada, že niekto o vzory má záujem a posuniem ich, aby ľudia vyšívali…”
“Treba zachovávať to tradičné, my v dedine (vo Zvolenskej Slatine) teraz hľadáme informácie o našom starom kroji, ale je to bieda, nikto nič nemá, nevie. Nejde mi to do hlavy, že by u nás nebolo nič vyšívané pre chlapov, niečo na sviatok do kostola.”
Poďakovanie
Ďakujem ti Janka Beňová za krásne fotografie krásnych krojových súčiastok, za vzácny, veľmi pekný vzor zo sukne, ďakujem, že si mi dovolila uverejniť príspevok o tebe, o tvojich šikovných rukách a tak obohatiť môj blog.